Gryzak dla chomika – jaki wybrać? Który najlepszy dla małego gryzonia?

gryzak dla chomika

Siekacze u chomika rosną nieustannie przez całe życie. Regularne ich ścieranie to bardzo ważna kwestia. Dbanie o ten element jest ważne, ponieważ inaczej dojdzie do przerostu zębów. Jednym ze sposobów na ścieranie zębów będzie podawanie specjalnych gryzaków albo odpowiedniego pokarmu. Co będzie pełnić funkcję gryzaka? Jak wybrać najlepszy gryzak dla chomika?

Dlaczego warto podawać chomikom gryzaki?

Dobrze będzie, gdy chomik praktycznie nieustannie może coś przeżuwać, skubać, gryźć, by w ten sposób ścierać swoje siekacze. Zęby te rosną praktycznie cały czas, dlatego właśnie jeśli będą za długie może dojść do tego, że zaczną kaleczyć zwierzę a mogą nawet uniemożliwić przyjmowanie pokarmu. Jeśli zauważymy, że mimo podawania różnego typu przegryzek i gryzaków chomik ma zbyt długie zęby trzeba się wybrać do weterynarza. Lekarz weterynarii może skrócić ząbki chomik, ale jest to ostateczność, powinno się o ich długość dbać na bieżąco, wtedy zabieg u weterynarza będzie zbędny.

Rodzaje gryzaków dla chomika

Wybór gryzaków dla chomika będzie bardzo szeroki. To gotowe produkty, ale można oczywiście znaleźć także podpowiedzi co do tego jak będzie można samemu wykonać takie właśnie gryzaki. Dzięki temu będzie można nieco zaoszczędzić, ponieważ będzie okazja do tego, by gryzak taki wykonać samodzielnie z dostępnych powszechnie materiałów. Jeśli chodzi o te propozycje jakie są obecnie dostępne na rynku znajdziemy wiele ciekawych produktów. Na pewno warto zdecydować się na te rozwiązania, w ramach których będziemy mieli gryzaki wykonane z drewna, gałązek czy witek drewnianych.

Zabawki dla chomika

Zaletą gryzaków z naturalnych materiałów będzie bezpieczeństwo dla zwierzaka. Gryzak taki nie zaszkodzi chomikowi, nie doprowadzi do zatrucia czy alergii. W ofercie dobrych sklepów znajdzie się również gryzaki, które można postawić, zawiesić, w formie kuli, pieńków czy innych form geometrycznych. Wybór jest rzeczywiście bardzo duży, ceny również są atrakcyjne. Ciekawym rozwiązaniem są także tak zwane gryzaki spożywcze, które będą się świetnie sprawdzać. Mogą one mieć formę kolb czy ciastek i na pewno chomik będzie chętnie po nie sięgał.

Gryzaki to jednocześnie bardzo często także zabawki dla chomików i takich propozycji również w sprzedaży znajdziemy wiele. Natura daje nam również całą masę patyczków, gałązek czy twardych pędów roślin. Można będzie pozyskać samodzielnie. Jeśli wybieramy gałązki i pędy samodzielnie najlepiej sięgać po te, które sięgnąć po te z drzew, które rosną daleko od ulicy. Musimy starać się gałązki nie były z drzew, które były pryskane środkami ochrony roślin, ponieważ mogą się okazać szkodliwe dla zwierzaków. Najlepsze będą gałązki z jabłoni, wierzby i leszczyny.

To jaki ostatecznie gryzak zostanie wybrany będzie zawsze kwestią indywidualną. Najlepszym wariantem będzie gryzak, który wykonany jest z naturalnych materiałów, gryzak w formie gałązek i pędów a urozmaiceniem może być gryzak spożywczy.

Wyparzenie gryzaka

Gryzak dla chomika dla pewności będzie można wyparzyć. Dotyczy to przede wszystkim tych kupowanych w sklepach. Wyparzenia będą wymagać także gryzaki, które były długo nieużywane. Wyparzenie polega na tym, że gryzak jest polewany wrzątkiem. W zależności od tego jaki będzie to materiał można albo polać ewentualnie także zanurzyć gryzak w wodzie. Takie działanie będzie eliminować bakterie.