Idealny transporter dla chomika

idealny transporter dla chomika

Każdy właściciel chomika powinien mieć dla niego odpowiednio dobrany transporter. Nie jest to oczywiście coś, co wykorzystywałoby się codziennie, ale okazja do tego zdarza się zaskakująco często. Transporter powinien być dla chomika wygodny i bezpieczny, oferować mu dobrą wentylację i minimalizować odczuwany przez niego stres podczas przewozu.

Warto jest zainwestować w trochę lepszy transporter. To nie są duże wydatki. Odpowiedni zakup będzie z chomikiem przez dłuższy czas i do tego zapewni nam pełne bezpieczeństwo w czasie transportu nawet trwającego kilka godzin. Niektóre transportery posiadają dodatkowe wyścielenie, które jest bardzo przydatne w zimie, ale to akurat nie jest konieczne, ponieważ można samodzielnie przygotować taką wyściółkę dla swojego chomika. W transporterach nie ma zazwyczaj dodatkowego wyposażenia, ale umieszczenie w nim zabawki lub czegoś do jedzenia może być dobrym pomysłem zwłaszcza na trochę dłuższe trasy.

Kiedy korzysta się z transportera?

Transporter przydaje się oczywiście wtedy, kiedy trzeba małą pociechę wytransportować w jakieś inne miejsce, na przykład do weterynarza. Nie ma tutaj znaczenia, jaki środek transportu zostanie wybrany, ponieważ transporter jest bardzo poręczny. Nie należy przenosić chomika po prostu na rękach, ponieważ jest to dla niego stres i może uciec, po czym zrobi sobie krzywdę lub zniknie. Można go też łatwo przeziębić, a jak spanikuje, ugryzie właściciela. Nawet jeśli komuś udałoby się dostać do weterynarza bez takiego transportera, siedzenie na miejscu z chomikiem na wolności byłoby kolejnym problemem. W transporterze panuje spokój, zwierzę ma ciszę, przynajmniej relatywną, i równie relatywny spokój. Oglądanie innych zwierząt dla płochliwego chomika to bardzo poważny problem, zwłaszcza gdyby jakiś pies lub kot chciał się z nim bliżej zaprzyjaźnić.

transport chomika

W czasie dłuższej podróży odpowiedni transporter jest w zasadzie konieczny. Jeśli jest to jednak podróż naprawdę długa, a nie tylko z mieszkania do mieszkania, trzeba pamiętać, by co jakiś czas pozwolić chomikowi pooddychać świeżym powietrzem. Podróżując z transporterem w samochodzie trzeba zadbać o to, by był on odpowiednio przypięty pasami bezpieczeństwa.

Typy transporterów

W każdym szanującym się sklepie zoologicznym można bez problemu kupić transportery dla chomików. Ich rodzajów jest wiele. Najprostsze i zarazem najpopularniejsze są transportery z plastiku otwierane od góry. Trzeba się upewnić, że nie umieszcza się w niej zbyt dużej ilości gryzoni na raz, ponieważ będą się tratować. Będzie im wtedy też brakowało powietrza. W typowym transporterze mieszczą się zwykle dwa zwierzątka. Otwieranie od góry jest wygodne, bo najłatwiej jest w ten sposób chomika wyciągnąć.

Alternatywą są torby transportowe. Są lekkie i praktyczne, ale ich czyszczenie jest dość kłopotliwe. Ich zaletą jest stabilność i świetna wentylacja. Kłopotem może być wyciągnięcie chomika, ponieważ takie torby mają boczne otwieranie, a zwierzę instynktownie będzie się zakopywało na jej samym końcu.