Jak wybierać budki lęgowe?

wybór budki lęgowej

Gdy mówimy o budkach lęgowych i gniazdkach przeznaczonych dla ptaków ozdobnych, powinniśmy mieć na uwadze to, że można je uznawać jedynie za wyposażenie tymczasowe. Jeśli zatem mamy zamiar rozmnażać lub hodować przedstawicieli tej grupy ptaków, nie zaszkodzi, jeśli poznamy także ich zwyczaje lęgowe.

Pomoże nam to w wyborze tych budek i gniazd, które i samym ptakom będą odpowiadać w największym stopniu.

Bez budki lęgowej nie będzie jajek?

Osoby, które zawodowo zajmują się hodowlą ptaków ozdobnych lubią powtarzać, że brak budki lęgowej może być najskuteczniejszym sposobem na antykoncepcję u ich podopiecznych. Oczywiście, nie można zakładać, że zasada ta będzie sprawdzać się bez względu na okoliczności zwłaszcza, że z wyjątkami mamy do czynienia nie tylko w hodowli, ale i w naturze. Trudno jednak nie zgodzić się, że ptaki, które nie dysponują budką lęgową zwykle nie rozmnażają się przesadnie chętnie. Taka zależność jest widoczna zwłaszcza w przypadku papużek falistych, można ją jednak obserwować także w odniesieniu do wielu innych ptaków ozdobnych.

Oczywiście, nie oznacza to wcale, że na sam widok budki lęgowej para zacznie wykazywać większe zainteresowanie sobą nawzajem. Można mieć jednak pewność, że jeśli dodatkowo zadbamy o odpowiednią dietę, para będzie dobrze dobrana, a my sami wykonamy pewne zabiegi, możemy liczyć na prasie potomstwo. Do pewnego momentu hodowcy ograniczali się do tych budek lęgowych, które wykonali samodzielnie. I dziś nie brakuje zwolenników tej metody, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że nie ma tu mowy o przymusie.

budka lęgowa

Budki lęgowe i gniazda – rodzaje

Na rynku nie brakuje interesujących rozwiązań, a oferta jest nie tylko szeroka, le i wyjątkowo zróżnicowana. Gniazdka to rozwiązania, które zwracają na siebie uwagę między innymi dlatego, że zwykle nie są zbyt duże. Do ich wykonania najczęściej jest wykorzystywana wiklina, my zaś możemy je nabyć za zaledwie kilka złotych, co także stanowi ich atut. Budki lęgowe z wikliny również nie są zbyt duże, bez większego problemu jesteśmy więc w stanie zawiesić je wewnątrz klatki. Można liczyć na wiele ich rozmiarów. Nie kosztują dużo i sprawdzają się jako rozwiązanie uniwersalne.

Nieco bardziej solidne są budki wykonane z drewna i charakteryzujące się okrągłym wejściem. Te są również najbardziej popularne i nie ma tu znaczenia to, czy interesuje nas użytek domowy, czy też profesjonalny. Budki tego rodzaju są lekkie, mają jednak wytrzymałą konstrukcję. Gwarantują odpowiednią ilość miejsca, ptaki mogą przy tym liczyć na wysoki poziom bezpieczeństwa, co także nie pozostaje bez znaczenia. Domki lęgowe są większe od klasycznych budek, nic więc dziwnego, że sięgają po nie właściciele papug.

W sprzedaży można też znaleźć domki lęgowe odznaczające się fantazyjnymi kształtami. Mają charakter ozdobny, nie trzeba jednak obawiać się o to, że będą ignorowane przez same ptaki. Wybierając budki lęgowe w pierwszej kolejności warto przeanalizować materiał, z jakiego zostały wykonane oraz jego wytrzymałość. Duże znaczenie powinna mieć dla nas również ich wielkość oraz kształt, a także informacja, dla jakiego gatunku ptaków jest przeznaczone dane rozwiązanie.