Jaka karma dla szczura domowego? Jaki pokarm? Co je szczur hodowlany?

Dobra karma jest podstawową sprawą, jeśli chcemy sprawować opiekę nad zwierzakami na odpowiednim poziomie. Jak więc wybrać tą najlepszą karmę dla szczura? Co szczury najchętniej jedzą? Mają one określone wymagania żywieniowe, które będzie warto poznać, ponieważ dzięki temu lepiej się będzie można nimi zajmować i dbać o ich kondycję.

To od jakości żywności, którą podajemy szczurom zależy stan ich zdrowia. Dobra karma sprawi, że będą one miały dużo energii, zła sprawi, że będą chorować.

Co je szczur? Jaki pokarm dla szczura?

Charakterystyczną cechą szczurów będzie to, że nieustannie rosną im siekacze. Ten proces sprawia, że szczury muszą stale coś podgryzać i dzięki temu będą ścierać rosnące zęby. Przerost siekaczy może się okazać groźny dla zwierzaka, zbyt długie zęby początkowo utrudniają jedzenie i stają się dyskomfortem, ale z czasem mogą one całkowicie uniemożliwić przyjmowanie większości pokarmów. Dlatego kwestia żywienia będzie bardzo ważna, trzeba podawać pokarm, który będzie ścierał zęby.

Jaki pokarm dla szczura?

Szczury w zasadzie są roślinożercami, choć jedzą także mięso a do jedzenia ze względu na rosnące siekacze powinni dostawać ziarna, twarde łodygi, korzenie roślin. To jednak nie będzie dobrze zbilansowana dieta, zwierzaki te powinny mieć także owoce, warzywa, tłuszcze. Szczury traktuje się jako zwierzęta wszystkożerne i właściwie tak to wygląda. Jednak to, że zwierzak zjada orzeszki czy chrupki nie będzie oznaczać, że to produkty jakie mu dobrze służą. Szczury przepadają za tego typu jedzeniem, ale nie powinny go dostawać. Podstawą diety ma być karma dla szczurów, a dodatkiem mięso, owoce i warzywa.

Żywienie szczura

Jaka gotowa karma dla szczura?

W dobrych sklepach zoologicznych znajduje się szeroki wybór różnorakich gotowych karm dla szczurów. Jeśli będziemy taką karmę wybierać trzeba zwracać uwagę na skład i to jakie są wartości odżywcze. Najlepsza będzie taka, która ma kilkanaście procent białka i około 5 procent tłuszczu. Powinny być tam różne ziarna, karma nie może być monotonna. Najlepsze są oczywiście karmy naturalne, które będą pozbawione sztucznych barwników i aromatów. Szczur dorosły ma standardowe wymagania pokarmowe, dlatego wystarczająca będzie dobrej jakości karma dla szczurów. Samice szczurów w ciąży oraz w czasie laktacji muszą otrzymywać więcej białka i wapnia. Wtedy warto sięgać po specjalną karmę, ewentualnie wzbogacić ją dodatkowymi składnikami. Starszy szczur powinien mieć głównie miękką karmę oraz wapno. Można również zmniejszać podawane białko.

Przysmaki dla szczura

Szczury mają swoje preferencje co do pokarmów. Na pewno chętnie będą spożywać różnorakie smakołyki. Jednym z takich przysmaków będzie mięso. Można podawać gotowane mięso drobiowe. Nie podaje się go jednak stale, ale od czasu do czasu w formie przekąski. Kolejny smakowity kąsek to jajko gotowane na twardo. Szczury najbardziej lubią gotowane żółtko. Można podawać także gotowe przekąski ze sklepów zoologicznych jak kolby, dropsy, ciastka. Takie gotowe przekąski dla przeciętnego człowieka będą przede wszystkim wygodne.