Jaką klatkę dla królika kupić? Która klatka będzie najlepsza?

zakup klatki dla królika

Króliki są bardzo lubianymi i popularnymi domowymi zwierzakami. Wiele osób nim jeszcze dokona zakupu zastanawia się jakie warunki należy królikowi zapewnić. Najczęściej do dyspozycji królików będzie kojec albo klatka. Jak wybrać dobry model? Która klatka będzie dla królika najlepsza?

Wielkość i typ klatki będzie uzależniony od gatunku królika jaki będzie tam mieszkał. Znaczenie ma również to jak wiele godzin zwierzę spędza w klatce.

Dla królika miniaturki

To klatka, która powinna mieć wymiary 80x40x40 centymetrów. Jest to miejsce, które będzie wystarczające dla królika miniaturki, ale jeśli można sobie na to pozwolić warto wybrać nieco większy model klatki, gdzie będzie mogło być także dodatkowe wyposażenie. Królik w takiej większej klatce będzie się swobodnie bawił.

Dla królika baranka

To również miniaturka, któremu także wystarczy niewielka klatka.

Dla większych królików hodowlanych

To klatka, która musi być proporcjonalnie większa, wyższa oraz szersza a także przestronna. Jeśli królik jest młody oraz żwawy oraz bardzo energiczny warto będzie wybrać dużą klatkę albo kojec, gdzie zwierzę może się swobodnie poruszać. Żadna klatka jednak nie wystarczy do tego, by królik mógł się odpowiednio dużo poruszać. Jeśli chcemy kupić większą klatkę czy kojec trzeba pamiętać, by zwierzę było wypuszczane na kilka godzin dziennie, aby miało odpowiednią dawkę ruchu.

Dom dla królika

Rodzaje klatek

W ofercie sklepów zoologicznych mamy różne typy klatek dla królików. Są modele podstawowe proste jak i duże klatki piętrowe, kojce oraz inne rozwiązania. Najbardziej popularne opcje to:

Klatka zwykła – wykonana z metalu, z plastikową kuwetą na dole. Najbardziej popularna opcja. Klatki są dostępne w wielu rozmiarach, łatwo wybrać stosowny wariant

Klatka z tacą wysuwaną – metalowa klatka, która pod ażurowym dnem ma również wysuwaną tacę. Rozwiązanie takie ułatwia zachowanie higieny i bieżące usuwanie nieczystości.

Klatka plastikowa – to propozycja w całości wykonana z plastiku, tacka ze zwykłego plastiku natomiast góra z transparentnego plastiku. Taka opcja jednak gorzej będzie przepuszczać powietrze.

Zagroda/kojec – to rozwiązanie do domów, w których będzie odpowiednio dużo miejsca. Zagroda czy kojec albo klatka z wybiegiem, siatką, akcesoriami to rozwiązanie, które będzie dawało dużo swobody zwierzakowi i na pewno będzie się w takiej klatce dobrze czuł

Klatki dwupiętrowe, drewniane, ekskluzywne – nie są bardzo popularne jak te wcześniej wymienione jednak także mają swoich zwolenników. Mogą mieć także ekskluzywne wyposażenie co będzie podnosić ich cenę. Zazwyczaj to duże klatki, które zajmują sporo miejsca.

Wyposażenie w klatce

Aby królik miał dobre warunki trzeba będzie zadbać o odpowiednie wyposażenie jego klatki.

Sama klatka to zbyt mało, by dać odpowiednie warunki bytowe. W klatce powinny być różne akcesoria. Trzeba będzie stworzyć miejsce do spania, toaletę z dala od miejsca do jedzenia i spania, Oczywiście również poidełko oraz paśnik, gdzie królik będzie mógł jeść i pić, dobra organizacja sprawi, że królik będzie dobrze czuł się w takiej klatce.