Jaka woda do picia dla chomika najlepsza?

woda do picia dla chomika

Jeśli chcemy dobrze zajmować się zwierzakami domowymi musimy zadbać między innymi o odpowiednią dietę. Poza pokarmem bardzo ważne będzie to jaką wodę będziemy im podawać. Wybrać taką z butelki czy z kranu? Jaka woda dla chomika będzie najlepsza? Wybór dobrej wody dla chomika będzie rzeczywiście bardzo ważny.

Małe zwierzaki nie mogą spożywać produktów, które będą źle dobrane, ponieważ może to prowadzić do zatruć czy chorób. Dlatego warto poznać jaką wodę mogą spożywać.

Dlaczego nie warto podawać chomikowi wody z kranu?

Wielu zwierzakom domowym podawana będzie do picia zwykła woda z kranu bez gotowania i bez filtrowania. Skoro ludzi zachęca się do jej picia to dlaczego zwierzęta nie mają jej spożywać? W przypadku ludzi i większych zwierząt nie będzie to kłopotliwe, większe organizmy mają lepiej działające systemy trawienne i odporniejsze są na zatrucia oraz kłopoty żołądkowe. Chomiki to małe zwierzątka i nawet małe ilości zanieczyszczeń mogą im szkodzić. Woda z kranu będzie oczyszczona i zdatna do picia, ale trzeba pamiętać, że może mieć sporo chloru, bywa także mocno zakamieniona.

Podawanie nieprzegotowanej wody z kranu dla chomików może nie będzie powodować problemów, ale może im zaszkodzić, zależy od sytuacji. Dlatego nie warto podejmować takiego właśnie ryzyka. Sama woda może być oczyszczona, ale tutaj jeszcze w grę wchodzi kwestia rurociągów i instalacji jakie znajdują się w budynku. To na tym etapie do wody dostawać się mogą zanieczyszczenia czy bakterie. Jakie są alternatywy?

Rozwiązań jest wiele. Do wyboru mamy:

Woda z kranu po filtrowaniu – domowa filtracja wody z kranu będzie dokonywana przy pomocy dzbanków filtrujących lub zaawansowanych domowych stacji uzdatniania wody. Wtedy taka woda będzie miała znaczenie wyższe standardy niż ta bezpośrednio z kranu.

Woda dla chomika

Woda przegotowana z kranu – również może być filtrowana i przegotowana, albo wyłącznie będzie się ją przegotowywać. W trakcie gotowania wody eliminowane są bakterie, więc taka woda będzie lepiej się sprawdzać niż klasyczna kranówka. Wodę przegotowaną oczywiście należy ostudzić i zwierzakom podawać w temperaturę pokojowej.

Woda źródlana – dobry wybór dla zwierząt domowych również dla chomików. Jest to woda czysta, wolna od chloru, bakterii, osadów. Nie będzie trzeba jej filtrować ani gotować. Nie jest to woda droga, jeśli będzie się ją kupować po pięć litrów.

Woda mineralna – smaczna, czysta, dobra woda, ale nie powinno się jej dawać chomikom. Zawiera ona minerały i powinna być dobierana w stosunku do stanu zdrowia danej osoby. Nie dla każdego odpowiednia będzie taka woda, w której będzie np. dużo magnezu a tak to właśnie wygląda jeśli chodzi o wodę mineralną

Woda ze studni – jeśli ktoś mieszka poza miastem i ma dostęp do dobrej studni to również może być racjonalne rozwiązanie. Woda taka będzie ekonomicznym rozwiązanie,, można dla pewności również ją przegotować. W ten sposób będziemy mieli gwarancję usunięcia bakterii, które dla zwierzaka ewentualnie mogą być niebezpieczne i w wodzie ze studni także mogą się znaleźć.