Jaki pokarm dla kanarków? Co kupić kanarkowi do jedzenia?

pokarm dla kanarków

Zdrowa a także odpowiednio dopasowana dieta to podstawowa sprawa w trakcie opieki nad kanarkami. Co więc będzie można podawać im do jedzenia, jaki pokarm będzie można wybierać dla kanarka?

Pokarm dla kanarków – jak go wybrać?

Podstawą diety kanarków będą różnorakie ziarna. Można będzie je podawać oddzielnie czy kupować pojedyncze gatunki ziaren i samemu je mieszać, komponować. Oczywiście dostępne są w sprzedaży gotowe mieszanki dla kanarków. Dobra karma dla kanarków może mieć takie składniki jak – rzepik jary, kanar, konopi, słoneczniki, owsik, len, mak, proso, nasiona sałaty. Można także podawać nasiona dzikich roślin bądź też nasiona trawy afrykańskiej. Sprawdzać się będą nasiona mniszka lekarskiego.

Jeśli chodzi o te gotowe mieszanki ich wielką zaletą będzie to, że mają one ten odpowiedni skład. To produkty, które zawierają odpowiednie proporcje poszczególnych ziaren. Dzięki temu kanarek otrzyma pełen niezbędnych witamin i mikroelementów pokarm.

Przysmaki dla kanarków

Kanarki będzie można żywić przede wszystkim za pomocą ziaren, mieszanek, ale to ptaki które przepadają za innymi produktami. Zdrowe przysmaki dla kanarków to:

Nasiona słonecznika – mają całą masę zdrowych kwasów tłuszczowych, nie można przesadzać z ilością podawanych pestek słonecznika, by nie doprowadzić do otyłości u kanarka.

Marchew – można ją umieszczać w całości wewnątrz klatki, kanarki ją mogą podskubywać, co będzie ciekawym zajęciem, dodatkowo jest to źródło cennych witamin.

Jabłko i gruszki – kawałki słodkich owoców to doskonała przekąska dla kanarków i jednocześnie szansa na to, by wzbogacać ich dietę.

Biszkopty – to prawdziwie luksusowa przekąska w diecie kanarka. Ptaki przepadają za biszkoptami i mlecznymi bułkami.

Szpinak – może być podawany i dorosłym kanarkom i tym młodszym. Nie będzie powodować biegunki, jest lekkostrawny, dlatego sprawdza się zdecydowanie lepiej niż sałata.

Babka lancetowata – znajdziemy ją oczywiście na każdym trawniku. Jednak warto szukać jej z dala od dróg, by nie była zanieczyszczona spalinami.

Dieta kanarków

Co podawać kanarkom?

Nie tylko ziarnko i przysmaki są konieczne do dobrej i zbilansowanej diety. Dobrze będzie także stosować suplementację i inne dodatki. Wymienić można między innymi takie propozycje jak:

Wapno dla kanarków – jest to specjalne wapno dla ptaków, które będzie można kupić w większości sklepów zoologicznych i umieścić je w klatce. Wapno powinno być dostępne nie jedynie w okresie lęgowym, ale najlepiej przez cały rok.

Woda – zawsze powinna być świeża oraz czysta. Sięgnąć warto po przefiltrowaną wodę, która nie będzie mocno chlorowana. Musi być dostępna dla kanarków przez cały czas.

Napar z rumianku – podawać można co kilka dni. Jeśli podawany będzie rumianek i tak w klatce powinniśmy mieć również drugie poidełko z wodą.

Kolby – dostępne w sklepach zoologicznych są podawane jako przekąska, która będzie mieszanką ziaren w połączeniu z witaminami.

Jeśli stworzymy taką mieszankę w diecie kanarka możemy oczekiwać, że dobrze się sprawdzi i kanarek będzie po te różne przekąski chętnie sięgał.