Jaki pokarm podawać papudze?

pokarm dla papugi

To właśnie podawanie papugom właściwego pokarmu przyczynia się do tego, że stają się one ptakami energicznymi, zachwycającymi swoim pięknym wyglądem. Może się zresztą wydawać, że zastosowanie zdrowej diety jest jednym z najtrudniejszych wymagań, jakie stawia się opiekunom papug. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jak wybrać pokarm dla papug, który będzie spełniał tak nasze, jak i ich oczekiwania.

Jaki pokarm dla papugi wybrać?

W swoim naturalnym środowisku papugi najczęściej sięgają po nasiona, pąki, liście i owoce otaczających je roślin. Nic zatem dziwnego, że o dobrych mieszankach roślin nie powinno się zapominać również w ich diecie domowej. Znalezienie mieszanek ziaren w sklepach nie jest trudnym zadaniem, producenci coraz częściej dedykują je przy tym konkretnym rodzajom papug, dzięki czemu znalezienie naprawdę wartościowego rozwiązania przestaje być trudnym zadaniem. Jeśli zależy nam na wyborze dobrego pokarmu dla naszej papugi, możemy kierować się choćby jej wielkością. O tym, że jest to opcja warta rozważenia najlepiej może świadczyć to, że właśnie takie kryterium jest przyjmowane przez producentów.

Oczywiście, nie mówimy wcale o jedynym sposobie wykorzystywanym w celu oznaczania pokarmu przygotowanego z myślą o papugach. W sklepie można więc znaleźć choćby pokarm nawiązujący do tego, z jakiej części świata wywodzi się papuga, dzięki czemu mamy pewność, że będzie on odpowiadał jej z uwagi na swój smak. Dobra jest przede wszystkim ta mieszanka, która posiada składniki odpowiednio bilansujące ptasią dietę. To właśnie dzięki nim dieta papugi jest bogata w warto9ści odżywcze. Zwykle mieszanki te maja w swoim składzie proso, owies, kanar i rośliny oleiste. Papugi nie muszą zresztą ograniczać się jedynie do gotowej już karmy.

Produkty dla papug

Co jeszcze może jeść papuga?

Bez problemu trawią całe kłosy traw, choć w tym wypadku duże znaczenie ma ich świeżość. Nie można zapominać także o zaletach kłosów zbóż oraz świeżej kukurydzy. Jeśli sami zbieramy rośliny, którymi poczęstujemy naszą papugę, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby nie rosły one zbyt blisko drogi. Dobrze też, jeśli są one uprawiane ekologicznie, a tym samym wolne od chemicznych oprysków i sztucznych nawozów.

Papugi mogą jeść także owoce, warzywa oraz szereg innych produktów, po które sięgają domownicy. Warzywa i owoce to przecież skarbnica witamin. Pewne produkty powinny zresztą znajdować się w należącej do papugi klatce bez względu na okoliczności. Każda z papug powinna mieć przy tym swój własny karmnik nawet, jeśli czasem będą się one stołować u siebie nawzajem.

Co papuga powinna mieć w klatce?

W klatce zawsze musi być tez obecne pudełko z wodą oraz wygodna żerdź. Coraz częściej zwraca się też uwagę na to, że przydać może się nam kostka z wapnem. Jeśli nie mamy pojęcia, skąd moglibyśmy ją wziąć, najlepiej sięgnąć po taką, która jest sprzedawana w sklepie. Papuga nieustannie powinna mieć dostęp do ziarna. Może się wydawać, że ptak ten je dużo, w rzeczywistości jednak przeważnie skubie zaledwie po kilka ziarenek i robi sobie przerwę na zabawę lub odpoczynek. Dzięki stałemu dostępowi do ziaren mamy pewność, że dieta papugi będzie zbilansowana.