Kastracja i sterylizacja królika

kastracja i sterylizacja królika

Przed operacją

Zanim ostatecznie będzie podjęta decyzja o operacji trzeba wykonać serię badań lekarskich, by upewnić się, że mamy prawidłowy stan zdrowia królika i nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przed zabiegiem trzeba będzie również wprowadzić zmiany w diecie. Na pewno nie można głodzić królika. Głodówka nie będzie wskazana, ponieważ może wystąpić niekorzystna reakcja ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo królikowi w przeciwieństwie do innych zwierząt nie grożą wymioty. A to właśnie one są niebezpieczne w trakcie operacji. Królików to nie dotyczy. Jeden dzień wcześniej będzie można postaci na prosta dietę z siana i granulatu bez dodatku warzyw czy smakołyków. Nie przestajemy dawać wody.

Zabieg

Operacja wykonywana jest pod narkozą. Środek znieczulający zostaje zwierzęciu wstrzyknięty albo podany drogą wziewną z pomocą nałożonej ma pysk maseczki. Po wprowadzeniu królika w stan znieczulenia układa się go na stole operacyjnym brzuszkiem do góry. W czasie operacji niekiedy podaje się tlen. W miejscu cięcia goli się sierść, dezynfekuje skórę. Królikowi podana możne być kroplówka podskórna, która zapewni nawodnienie organizmu.

Sterylizacja

Najkorzystniej wykonać ją u samic w momencie, gdy mają dojrzałość płciową, ale nim osiągnąć rozwój fizyczny. Zabieg na starszej samicy może być kłopotliwy ze względu na tłuszcz w jamie brzusznej. Po wykonaniu czynności wstępnych dokonuje się nacięcia skóry, tkanki i mięśni dzięki czemu otwiera się jamę brzuszną samicy. Po wyciągnięciu rogu macicy i jajnika następuje podwiązanie tętnic. Podobną procedurę stosuję się z drugim rogiem macicy i jajnikiem. W następnej kolejności podwiązuje się pochwę i tętnicę, która doprowadza do niej krew. Tak przygotowane narządy będzie można bezpiecznie usuwać.

kastracja królika

Kastracja

Zabieg u samców będzie wykonywany po osiągnięciu dojrzałości płciowej mniej więcej w wieku około pół roku, będzie można zabieg wykonać wcześniej po dwunastym tygodniu życia, gdy jądra zstąpią z jamy brzusznej do worka mosznowego. W trakcie operacji lekarz przecina worek mosznowy i osłonki, wyłuskuje jądra. Kolejny etap to rozłączenie jąder od osłonek, po podwiązaniu powrózka nasiennego lekarz odcina jądro i zaszywa osłonkę oraz mosznę.

Po operacji

Zwierzę do wybudzenia musi być w ciepłym i cichym środowisku. Należy mu zapewniać lekką stymulację, ułatwi to wybudzenie. Działanie leków znieczulających na układ nerwowy może być jeszcze jakiś czas widoczny, zwierzak jest nieco bezwładny, może mieć utrudnione ruchy, turlać się, wykazywać drżenie kończyn. Dopóki wspomniane objawy nie miną będzie dobrze ograniczać przestrzeń, w której królik będzie przebywał. Unika się hałasu, wszelkich dźwięków czy zdarzeń, które mogą prowokować do gwałtownych reakcji jak skok czy bieg. Duża ilość spokoju pozwoli zwierzakowi na samodzielne decydowanie o tym jaka dawka ruchu będzie wskazana. Dwa razy dziennie ogląda się bliznę po operacji. Samicę po sterylizacji należy na czas gojenia odłączyć od wszystkich samców, by uniknąć problemów z gojeniem ran.