Królik miniaturowy

krolik miniaturowy

Króliki miniaturowe należą do jedynych z najbardziej ulubionych domowych zwierzątek. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ich uroczy wygląd sprawia, że chętnie je hodujemy. Nie bez znaczenia jest także to, że mają one przyjazne usposobienie, są skłonne do zabawy, chętnie wchodzą w interakcję z opiekunem. Warto je nieco bliżej poznać.

Naturalne środowisko

Króliki miniaturowe to jedna z udomowionych ras królików dzikich, które udomowione zostały po raz pierwszy na terenie Hiszpanii. Region ten uchodzi nie tylko za ojczyznę królików domowych, ale ogólnie za ojczyznę całego gatunku, który pojawił się w Europie dzięki pomocy człowieka. Króliki mają szerokie zdolności przystosowawcze, dlatego w warunkach naturalnych mogą zamieszkiwać łąki, pustynie a także obszary podmokłe. Króliki najbardziej cenią sobie tereny zarośnięte, które mają odpowiednie podłoże, na których nie są widoczne dla drapieżników. Zycie toczy się jednak głównie pod ziemią, w systemie skomplikowanych korytarzy. Króliki korzystają ze swoich nor jako mieszkania, schronienia przed drapieżnikami czy komory lęgowe. Do tunelu prowadzić będzie wiele różnorakich wejść, dzięki czemu futrzaki w każdym momencie będą mogą się tam dostać.

Hodowla królików oparta jest na świadomym doborze par, by uzyskać potomstwo, które będzie miało określone cechy, rozpoczęła się jednak w czasach średniowiecza na terenie francuskich klasztorów. Pierwotnym celem hodowli było uzyskiwanie wartościowego mięsa. Później zaczęła się również selekcja pod kątem możliwości uzyskania futra. Domowymi pupilami stały się one dopiero w XIX wieku i to na terenie Anglii. Wtedy zaczęto również hodowlę ozdobnych ras. Pierwsze miniaturowe króliki pojawiły się w latach 60-tych XX wieku na terenie Holandii.

Opieka nad królikiem miniaturowym

Wygląd królików miniaturowych

Rasowe króliki są bardzo małe, mają do 30 cm długości. Większość zwierzaków sprzedawanych w sklepach to osobniki nierasowe, które mogą mieć także znacząco większe rozmiary. Mimo tego, że hodowla trwa od setek lat królik miniaturowy poza różnicami w proporcjach zachował wiele cech swojego dzikiego przodka. Między innymi powinien mieć silne tylne kończyny, które są dłuższe od przednich, dzięki którym będzie można wykonywać również długie skoki. Posiada siekacze, które muszą być regularnie ścierane, ponieważ inaczej staną się zbyt długie. Dlatego zwierzak nie mógłby pobierać pokarmu.

Różnice jakie występują między odmianami królików miniaturowych to przede wszystkim osadzenie uszu, struktura okrywy włosowej. Nie można zapominać, że króliki, które odznaczają się długim futrem będą potrzebować również często wyczesywania. Jest niezbędne do tego, by utrzymywać futro w odpowiedniej kondycji a także po to, by ograniczyć powstanie kul włosowych, które dalej mogą być również w przewodzie pokarmowym zwierzaka.

Króliki będą żyć około 7 lat. Długość życia w dużej mierze zależy od tego jakie warunki zostaną im stworzone. Króliki, które będą miały rzeczywiście optymalne warunki, żyć będą dłużej. Zakłada się, że miniaturowe futrzaki są w stanie przeżyć nawet ponad 10 lat. Jeśli chodzi o rekordzistę zakłada się, że był nim królik Flopsy z Australii, którzy przeżył ponad 18 lat.