Papuga dla początkującego hodowcy

papuga dla początkującego hodowcy

Początki z hodowlą ptaków bywają dość problematyczne z wielu powodów. Hodowcy zaczynający swoją przygodę z papugami powinni bardzo dobrze przemyśleć pierwsze wybory swoich małych ptaków. Wybór gatunku nie jest tutaj prostą sprawą. Wpływ na niego powinno mieć wiele czynników związanych z wymaganiami czy charakterem ptaka, jakiego chcemy kupić.

Która papuga będzie najlepszym wyborem?

Hodowcy zazwyczaj zgadzają się, że przed wyborem ptaka trzeba przeanalizować kilka kwestii. Przede wszystkim, trzeba się zastanowić nad głośnością ptaka. Są gatunki ciche i są gatunki takie, które non stop będą robiły hałas. Może to przeszkadzać sąsiadom czy samym domownikom. Trzeba mieć na uwadze także to, że wiele ptaków ma potencjał hałasowania, chociaż może się tego oduczyć przez odpowiednie wychowanie lub robić dwa razy więcej rabanu, jeśli wychowanie będzie nieprawidłowe. Papugi naśladują swoje otoczenie i nabierają nawyków w nim zaobserwowanych. Raz wyuczone złe nawyki są bardzo trudne do skutecznego wyeliminowania.

Ważne jest też to, ile czasu będzie można spędzać ze swoją papugą. Są gatunki, które bardzo źle znoszą samotność i jeśli właściciel pojawia się w domu rzadko, trzeba albo z nich zrezygnować, albo dokupić drugiego ptaka, który będzie dla pierwszego towarzystwem.

Charakter ptaka to także skomplikowana kwestia. Są łagodne papugi, które nigdy nikomu nie zrobią krzywdy i są papugi agresywne, które mogą zaatakować dziecko lub osobę obcą. Niektóre papugi wymagają osoby dominującej, wiec jeśli pana domu nie będzie za często pod ręką, będzie z nimi problem.

Miejsce dla papugi to kolejna ważna kwestia. Są gatunki, dla których mała klatka w zupełności wystarczy, ale są też i takie, które muszą się regularnie wylatać.

Hodowla papugi

Najtańsze papugi można kupić już za zaledwie kilkadziesiąt złotych, ale bardziej egzotyczne okazy mogą się okazać sporym wyzwaniem dla portfela.

Papuga na początek

Osoby początkujące muszą zacząć od zapewnienia ptakowi odpowiednich warunków dla rozwoju. Na pewno nie można ptaka zostawić w ciasnej klatce i ignorować go przez większość czasu. Są to zwierzęta, które potrzebują uwagi właściciela. Na sam początek dobrze jest wybrać papugi amazonki, które potrzebują trochę mniej uwagi od innych ptaków. Papużki nierozłączki i papugi faliste to też dobry pomysł. Kakadu i żako także mają małe wymagania, ale one za to potrzebują kontaktu z właścicielem.

Różne gatunki mają bardzo różne wymagania w stosunku do wielkości klatek, w jakich będą przebywał. Niektóre papugi lubią liny do wspinania się, inne wola huśtawki. Każdy gatunek ma swoje upodobania i jeśli nie będą zaspokojone, ptak będzie cierpiał i nie będzie się prawidłowo rozwijał. Zdrowa, towarzyska papuga, której nie będzie nic brakowało, będzie żyła z właścicielem przez długie lata.

Trzeba pamiętać, że papuga to kompan na wiele lat. Jeśli zapewni się jej złe warunki i nie wychowa się jej odpowiednio, będzie ona stanowiła problem dla właściciela i sam jej dyskomfort będzie tylko jednym z elementów porażki hodowcy.