Pielęgnacja futra i uszu królika

pielęgnacja futra i uszu królika

Króliki to bardzo czyste zwierzęta, i zazwyczaj nie będzie potrzebne nasze działanie, by utrzymać higienę futerka. Do naszych zadań będzie należeć kontrola stanu sierści czy uszu. Zdarzają się jednak takie sytuacje, gdy jednak ta nasza ingerencja będzie konieczna. Warto pamiętać, że często problem z utrzymaniem higieny mają te króliki, które są chore.

Dlatego obserwujemy uważnie zwierzaka i jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy, koniecznie trzeba się udać z pupilem do lekarza weterynarii.

Pielęgnacja futra

Pielęgnacja futra królika polegać będzie na wyczesywaniu go raz w tygodniu niezbyt twardą szczotką. W przypadku królików ras reks będzie się rezygnować ze szczotkowania, ponieważ jest to specyficzna rasa i ma charakterystyczny typ sierści. Królik o długim futrze będzie codziennie wyczesywany, ponieważ dzięki temu będzie się można uchronić przed kołtunami i filcowaniem sierści. W okresie linienie szczotkować zwierzę należy przynajmniej cztery razy w tygodniu. Szczotkując królika należy obejrzeć spód łap zwierzaka. Futro nie może tam być sfilcowane, nie powinno być ranek. Jeśli je zauważymy trzeba sprawdzić jak wygląda podłoże w klatce, ponieważ to ono może sprawią, że łapki będą miały nieprawidłowy wygląd.

Trzeba dokładnie kontrolować futro w okolicach odbytu oraz przy narządach płciowych. Jeśli królik ma trawienne kłopoty może się to ukazać przez zabrudzenia w okolicach odbytu. Niektóre króliki mogą również niedokładnie czyścić okolice narządów płciowych a to sprawi, że gromadzić się będzie wydzielina łojowa, będzie nieprzyjemny zapach. Można te okolice wycierać oliwką dla niemowląt.

Higiena królika - królik miniaturka

Warto pamiętać o tym, że kąpanie królika będzie zabronione. Jeśli zwierzak mocno się zabrudzi będzie trzeba myć tylko zanieczyszczone miejsce. Najlepiej używać wacika zanurzonego w ciepłej wodzie, po czym starannie osusza się to zmoczone futro. Przemoczone króliki są dużo bardziej podatne na przeziębienia. Nie można stosować również wody chlorowanej, szczególnie do okolic narządów płciowych, ponieważ będzie to prowadzić do poważnych podrażnień błon śluzowych. Zawsze trzeba leczyć także chorobę, która prowadziła do zabrudzenia sierści.

Pielęgnacja uszu

Jeśli chodzi o uszy królika co jakiś czas będzie trzeba je kontrolować pod kątem czystości. Nie wolno doprowadzać do tego, by znajdowała się tam jakaś wydzielina tam zalegała, ponieważ może to prowadzić do stanów zapalnych. Stany zapalne jeśli się pojawią będzie to wymagało przeprowadzenia leczenia antybiotykami. U królików rasy baran uszy zwisające mogą wymagać częstego czyszczenia, ponieważ ich budowa jest taka, że będzie tam utrudniony dostęp powietrza i tym samym nie będzie odpowiedniej wentylacji.

Czyszczenie uszu polega na tym, że usuwa się wydzieliną z pomocą specjalnego preparatu, którym będzie się moczyć patyczek. Jeśli ktoś nie wie jak wyczyścić uszy królika najlepiej wybrać się do lekarza weterynarii, który będzie mógł taki zabieg wykonać fachowo. W ten sposób możemy mieć pewność, że nie popełnimy błędu przy czyszczeniu.