Poidełko dla chomika

poidełko dla chomika

Chomiki muszą mieć ciągły dostęp do pożywienia i co znacznie ważniejsze, także do czystej wody. Kwestia dostępności wody może być dość problematyczna, ponieważ nie każda opcja jest tutaj dobra i godna polecenia. Trzeba świadomie podjąć decyzję odnośnie zakupu idealnego poidełka dla chomika.

Trzeba je też potem w prawidłowy sposób zamocować, by woda z niego nie uciekała, a do tego by pijący z niego chomik nie powodował telepania się całej zawieszonej konstrukcji. Najważniejsze są tu praktyczność i użyteczność, które nie mogą być oczywiście osiągane kosztem bezpieczeństwa zwierzaka.

Typy poideł dla chomików

Poidełka dla chomików najczęściej dzieli się na dwie ogólne kategorie. Kategoria pierwsze przystosowana jest do klatek określanych mianem akwariów. Mocowane są one od środka, gdyż gładkie powierzchnie ścianek akwariów nie pozostawiają innych możliwości. Typowym sposobem mocowania takich poidełek są przyssawki lub zaczepy. Takie poidełko jest płaskie, gdyż jest dostosowane do takiego właśnie montażu. Drugi rodzaj poidełek to oczywiście wersja klasyczna przeznaczona do montowania jej w klatkach z prętami. Takie poidełka są zazwyczaj okrągłe, by mogły wejść nieco głębiej pomiędzy pręty klatki. Nie ma tutaj płaskich części. W obu rodzajach poidełek główne elementy są oczywiście niemal identyczne lub po prostu identyczne. Mowa oczywiście o zbiorniku na wodę oraz o specjalnym ustniku z kulka, który pozwala chomikowi na pobieranie wody.

Poidełko dla chomika powinno być mocno przytwierdzone do klatki zwierzęcia. Konieczne jest jego dobre dokręcenie po napełnieniu, by woda nie wydostawała się z niego bokiem. Trzeba też upewnić się, że jest drożne. Łatwo je bowiem zapchać. Testowanie wszystkich tych czynników powinno się odbywać przy każdym napełnieniu poidełka.

chomiki w klatce i poidło

Działanie poidełka dla chomika

Sposób działania poidełka dla chomika jest prosty. Najważniejsza jest tutaj oczywiście grawitacja. Woda naciska na kulkę znajdującą się na końcu specjalnej rurki i powoduje zablokowanie poidełka. Kiedy chomik naciska na kulkę językiem, powstaje mała szczelina, przez którą woda wypływa do jego ust. Kiedy chomik odchodzi od poidełka, to powinno się automatycznie zamykać i jeśli tylko jest odpowiednio zamocowane i wypoziomowane, woda nie będzie już więcej z niego wyciekać.

Dlaczego poidełko jest konieczne?

Poidełko jest absolutnie koniecznym elementem wyposażenia klatki dla chomika i nie można z niego zrezygnować na rzecz chociażby miski z wodą. Takie pojemniki są zazwyczaj trudne do obsłużenia przez te małe zwierzęta. Jeśli miska jest wysoka, zwierzę może do niej wpaść i po prostu się utopić. Dostęp do wody stojącej to też problem z tego powodu, że namoczenie futra spowoduje namoczenie całej okolicy, a to zaproszenie dla różnych chorób i drobnoustrojów.

Kluczowe czynniki

Przy dokonywaniu wyboru należy ustalić, który typ poidełka będzie odpowiedni oraz to, jaka wielkość jest realnie potrzebna. Pod tym względem nie można oszczędzać, jeśli kiedyś chomik będzie musiał zostać na dłużej sam.