Pokarm dla królika

pokarm dla królika

Króliki nie są tak naprawdę zwierzętami udomowionymi, a przynajmniej nie w taki sposób, jak psy i koty. Z tego powodu ich dieta powinna koniecznie przypominać w sposób możliwie dokładny sposób żywienia się zwierząt zupełnie dzikich. Oznacza to, że powinno w niej być dużo roślin zielonych, siana, a także czystej wody.

Co warto podawać królikowi?

Króliki cechują się bardzo specyficznym sposobem trawienia. Przyzwyczajone są ewolucyjnie do regularnego przyjmowania pokarmu, więc dostęp do jedzenia powinny mieć w zasadzie przez cały czas. Ich układ pokarmowy wymaga ciągłej podaży jedzenia. Taki stan rzeczy oznacza w praktyce, że ich pokarm nie powinien być szczególnie kaloryczny. W przeciwnym razie ciągłe przyjmowanie jedzenia doprowadzi do nienaturalnej otyłości.

Siano i woda

Siano i woda to podstawa diety każdego zdrowego królika. Siano może być im podawane w zasadzie bez żadnych ograniczeń i dostęp do niego powinien być ciągły. W sianie jest masa błonnika, co jest dla królików niezbędne, by odpowiednio działała perystaltyka ich jelit. Dzięki dużej ilości siana łatwiej jest im radzić sobie z sierścią połykaną w wyniku wylizywania futerka. Ma ono znaczenie także dla prawidłowego ścierania się ich zębów.

Które siano wybrać?

Wybór siana musi być dokonany prawidłowo, ponieważ jest to najważniejszy element ich diety i powinien on być optymalny. Najlepsze siano jest świeże i aromatyczne, lekko zielonkawe i w żadnym razie nie pachnące stęchlizną. Jeśli w sianie będzie odrobina suszonych ziół, na pewno będzie to ciekawe urozmaicenie diety królika.

odpowiednie żywienie królika

Woda dla królika

Woda dla królika powinna być czysta. Nie może być w niej gazu. Typowa woda podawana królikom to woda mineralna z niskim poziomem minerałów. Może to być woda z kranu, ale warto ją najpierw przegotować i wystudzić. Woda powinna być zmieniana raz dziennie. Częściej w lecie.

Gotowa karma

W sklepach dostępne są gotowe karmy w postacie granulatu i wiele osób żywi swoje króliki z wykorzystaniem właśnie takiego produktu. Jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne, jak również nie można mu odmówić zdrowia. Jest to bowiem pożywienie pełnowartościowe, dobrze zbilansowane, w którym jest masa błonnika i witamin. Proporcje wszystkich składników odżywczych, jakich królik potrzebuje dla właściwego rozwoju, są tutaj zachowane, więc nie ma konieczności ręcznego przeliczania wartości jego diety.

W takich granulatach nie powinno być żadnych zbędnych dodatków. Zwyczajnie ich nie potrzeba. Optymalnym wyborem są skompresowane rośliny z dodatkiem otrębów i ziaren. Taka mieszanka znakomicie symuluje naturalną dietę królików, z jaka mają kontakt w dziczy. Ważne jest tylko, by takie granulaty były dawkowane w odpowiednich proporcjach i uzupełniane sianem. Pozostawanie tylko przy granulatach sprawia bowiem, że wymagające ciągłego przyjmowania jedzenia króliki mają tego jedzenia zwyczajnie za dużo i zaczynają przybierać na wadze.

Jeśli chodzi o warzywa i owoce, nie ma tutaj żadnych specjalnych przeciwwskazań. Króliki jedzą bardzo różne rzeczy.