Porada eksperta: czy można hodować razem dwa chomiki?

hodowla dwóch chomików

Jeśli chodzi o hodowanie dwóch chomików w jednej klatce trzeba powiedzieć, że to skomplikowana sprawa, która od bardzo dawna budzi wiele kontrowersji. Fora internetowe są pełne pytań od właścicieli, którzy nie wiedzą jak sobie poradzić z tą sytuacją. Często wydaje się, że chomik sam będzie się nudził i będzie czuł się samotnie.

Widujemy całe gromady tych gryzoni, które żyją razem w klatkach. Jednak przede wszystkim trzeba powiedzieć, że każdy chomik ma inną osobowość i charakter. Na agresywne zachowanie w stosunku do innego zwierzaka wpływa płeć, rasa, natura. Powinniśmy więc zachować ostrożność, jeśli chcemy mieć w jednej klatce dwa chomiki. Niestety w większości przypadków jest tak, że zwierzaki zaczynają ze sobą walczyć. Może nawet dojść do śmierci słabszego osobnika.

Chomiki to samotniki – czy to prawda?

To obiegowa opinia, która ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie chodzi o to, że zwierzaki mają nieprzyjemny charakter. Chomiki dość szybko zaprzyjaźniają się z właścicielem, są miłe, ciekawe świata i cenią sobie pieszczoty. Musimy jednak pamiętać, że na wolności żyją w dużych przestrzeniach. Natomiast w klatce zaczynają się gnieździć i najczęściej im to nie odpowiada. To zwierzaki terytorialne, które nie lubią, gdy obcy osobnik będzie się po ich terenie przemieszczał. Wtedy dochodzi do ataku z ich strony. Walki o dominacje mogą prowadzić do zranień a niekiedy nawet do śmierci.

Tak właśnie działa przyroda, gdzie przeżyć powinny zawsze gatunki najsilniejsze genetycznie, najlepiej przystosowane osobniki. Poza okresem gotowym samce i samice mogą także wykazywać wobec siebie drażliwość. Prawdopodobnie więc niektórzy zdziwią się, że w sklepach zoologicznych te zwierzaki żyją razem. Jednak jest to najczęściej wynik tego, że są to małe zwierzaki. Młode osobniki nie wykazują agresji co jest dla nich naturalne. Przebywają więc razem, śpią, tulą się do siebie. Na początku więc jest to tak zakorzenione, że nie będą czynić sobie krzywdy.

Hodowla chomików

Walki i bójki chomików

Problem walk między chomikami to poważna, ale niekiedy bagatelizowana sprawa. Bardzo często jest tak, że chomiki potrafią ze sobą walczyć w taki sposób, że nawet tego nie zauważymy. Pamiętajmy wiec, że te zwierzaki to nocne stworzenia. Wtedy zaczynają życie, gdy my będziemy chodzić spać. Jeśli walka nie będzie zacięta i nie będzie słychać pisków to najczęściej przebiega niezauważenie dla nas. Po prostu takie walki prześpimy. Chomiki walczą do krwi, ale szybko się wylizują i jeśli nie będą zabrudzone ściółki w klatce nie znajdziemy więc śladów po bójce.

Ewentualnie zauważymy dopiero poważne zranienia. To wszystko sprawia, że powinniśmy się bardzo mocno zastanowić zanim zdecydujemy się dwa chomiki umieścić razem w klatce, ponieważ może się to wiązać z wieloma różnorakimi problemami. Lepiej więc, gdy klatki będą może nieco mniejsze, ale każdy chomik będzie miał swoją. Na pewno trzeba im również poświęcać uwagę, by kontrolować to jak funkcjonują, czy nie ma poważnych problemów z ich utrzymywaniem, czy nie dzieje się nic niepokojącego.