Ropnie u królików

ropnie u królików

Ropnie u królików

Ropnie to jedna z częstych dolegliwości jakie dotyczą królików. Jamy wypełnione gęstą ropą w konsystencji pasty do zębów a także otoczone grubą tkanką. Tkanka otaczająca ropień ma stan zapalny. Ropnie powstają wskutek zakażenia bakteryjnego. Powstawać mogą praktycznie w każdym miejscu na ciele królika – na skórze, korzeniach, zębach, kościach, narządach wewnętrznych.

Przyczyny powstawania ropni

Najczęściej ropnie będą powstawać przez

– rany

– ugryzienia

– nakłucia

– rany dziąseł

– ciała obce w nosie

– zakażenia korzeni zębów

– stan zapalny w kanalikach łzowych

W przypadku, gdy ropnie dotyczą organów wewnętrznych nie zawsze będzie można ustalić przyczynę pojawienia się dolegliwości.

Diagnozowanie i leczenie

Leczenie ropni sprawia trudności ze względu na to, że występuje dość gęsta ropa, która będzie w znaczący sposób utrudniać czyszczenie ropnia. Istnieje obecnie kilka sposobów leczenia w zależności od miejsca powstania jak i tego jaki jest ogólny stan zwierzaka. Choremu zwierzakowi należy zapewniać spokój, dbać o higienę oraz dietę. Lekarz powinien zbadać bardzo dokładnie królika, by ustalić jaka jest przyczyna pojawienia się ropnia. Aby dało się to stwierdzić będzie się wykonywać badanie bakteriologiczne a oprócz niego również badanie krwi oraz RTG. Niekiedy będzie trzeba również badać stan uzębienia, co wykonuje się po narkozie.

Leczenie ropnia u królika

Leczenie będzie polegało na chirurgicznym usuwaniu ropnia i włączeniu terapii z antybiotykami. Dodatkowo trzeba ewentualnie również wyleczyć chorobę, która mogła przyczynić się do pojawienia się ropnia. Podawanie antybiotyku nie musi być konieczne, ale jeśli będzie zalecone trwa dość krótko.

Jeśli chirurgiczne usuwanie ropnia nie będzie możliwe trzeba go otworzyć, oczyścić i wypłukać środkiem dezynfekującym. Przy dużych ropniach ten zabieg wykonuje się w znieczuleniu. Lekarz powinien zalecić odpowiednią kurację antybiotykową. Miejsce po ropniu trzeba będzie dezynfekować dwa razy dziennie, by doprowadzić do tego, że rana będzie mogła się szybko zamknąć. Jeśli ropień powstał w obrębie kości jest on drenowany i wypełniony będzie wodorotlenkiem wapnia. W przypadku innych tkanek stosuje się także miejscowo działający antybiotyk. Warto pamiętać, że dawka leku musi być zawsze dobrana przez weterynarza, który będzie w stanie zdecydować jaka będzie odpowiednia dla danego zwierzaka dawka.

Warto pamiętać, że jeśli tylko zauważy się niepokojące sygnały trzeba będzie jak najszybciej udać się z królikiem do weterynarza, ponieważ im szybsza będzie interwencja tym większe będą szansę na to, by rzeczywiście skutecznie wyleczyć chorobę. Ropnie jak wiemy należą do dolegliwości nawracających, dlatego trzeba się liczyć z tym, że nawet mimo wyleczenia będzie to problem, który może wracać i się powtarzać.

W zależności od przyczyny dla której ropień powstał szanse na wyleczenie będą większe lub mniejsze. Szybciej wyleczy się ropień wynikający ze skaleczenia, ciała obcego. Natomiast mniejsza szansa będzie na leczenie ropni w okolicach głowy, korzeni zębów. Najtrudniejsze są do wyleczenia ropnie narządów wewnętrznych – są takiej sytuacje, że będzie trzeba również usypiać zwierzę.