Woliera dla ptaków

woliera dla ptaków

Jeśli dziecko marzy o tym, by mieć w domu papugę czy kanarka nie ma się co spierać, lepiej zacząć myśleć o tym, by zorganizować przyszły domek dla zwierzaka. Dobór odpowiedniej klatki będzie bardzo ważny. Chodzi tutaj zarówno o kwestie związane z wygodą samego ptaka jak i też osoby, która będzie zajmować się sprzątaniem klatki.

Dziecko chce mieć zwierzątko, ale sprzątaniem zajmować się będą oczywiście rodzice. Przy wyborze klatki warto więc na to zwracać uwagę, by jej sprzątanie było komfortowe.

Ptaszek w złotej klatce

Woliery są to duże pomieszczenia albo wielkowymiarowe klatki dla ptaków. Mogą one być prostokątne albo owalne, a czasami także przypominać będą domek. Korpus jest zrobiony zwykle z metalu albo drewna a przestrzeń będzie wypełniona przez druciana siatkę. Im większa jest klatka tym lepiej czuje się tam lokator. Dlatego mając na uwadze samopoczucie zwierzaków warto postawić na duże woliery ustawione w ogrodzie czy na podwórku. Do mieszkania jednak nie będzie można kupić woliery, będzie zbyt duża. Większe ruchome klatki można także postawić na tarasie czy w ogrodzie, jeśli taką możliwość posiadamy.

Jeśli wybieramy klatkę warto będzie zwracać uwagę na łatwy dostęp do szuflady, którą będzie trzeba często opróżniać. Większość oferowanych to klatki wyposażone w naczyniach na pokarm, poidełka czy patyczki dla ptaków, niektórzy oferują też promocyjnie porcję ziaren.

Eleganckie woliery dla ptaków mogą być elementem wyposażenia wnętrz, jeśli stylistyka będzie pasować do aranżacji pomieszczenia. Jeśli mamy tam elementy mosiężne czy pozłacane będzie trzeba wybierać klatkę ocynkowaną.

Duże klatki dla ptaków

Zwykła klatka z plastikowym dnem za około 40 złotych czy woliera za 5000? Co będzie lepszym wyborem? Najzwyklejsze klatki dla ptaków kosztują kilkadziesiąt złotych są w kształcie prostokąta z plastikowym dnem, z montowanymi urządzeniami do karmienia i poidełkiem. Takie będą się świetnie nadawać do pokoi dziecięcych, bo zazwyczaj produkowane są w jasnych i wesołych kolorach. Te droższe woliery to tak naprawdę prawdziwe dzieła sztuki. Są one montowane na kółkach, pozwala przesuwać je bez problemów. W przestronnej wolierze ptak będzie czuł się swobodnie.

Jeśli chcemy, by papuga mogła się dobrze czuć powinna mieć odpowiednio dużą klatkę, by ptak miał tam możliwość swobodnie fruwać a więc o wielkości co najmniej pięć razy dłuższej niż wzrost. W przypadku klatki mniejszej należy kilka razy dziennie wypuszczać papugę, by miała możliwość swobodnie się poruszać. Najlepsza będzie klatka ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, pręty muszą być poziome, rozmieszczone co około 1,5 cm.

Kanarki lubią się kąpać

Kanarki nie będą się wspinać, ale chcą mieć warunki, w których będą skakać i latać. Minimalna klatka powinna mieć więc spore rozmiary, by istniały warunki do skakania i latania. Ptaki te nie obgryzają przedmiotów, dlatego pręty ich klatek mogą być z tworzywa sztucznego. Najlepsza będzie dla nich klatka o prostokątnej podstawie i trzech litych ścianach. Jeśli ma ażurowe boki należy ją ustawić w kącie przy ścianie, by osłonić ptaka od przeciągów oraz od działania mocnego światła. Kanarki nie lubią ostrego słońca, dlatego nie powinno się kupować pozłacanych klatek, ponieważ odbijają światła i mogą oślepiać.