Zabawki dla gryzoni

zabawki dla gryzoni

Gryzonie są inteligentne i energiczne, dlatego trzeba tworzyć im takie warunki, w których nie będą się nudzić. W naturze każdy dzień jest inny i niesie za sobą różne wyzwania. W domowych warunkach, gdy chcemy by gryzonie miały odpowiednie warunki do aktywności trzeba będzie im zapewnić różnorakie akcesoria. Zabawek nie może zbraknąć w miejscu, gdzie zwierzaki będą mieszkać. Czym więc można się kierować, gdy wybiera się zabawki dla gryzoni?

Oczywiście, by wybrać takie najlepsze propozycje powinno się przede wszystkim zobaczyć jak dany pupil funkcjonuje. Trzeba zobaczyć jego zachowania, ponieważ na tej podstawie będzie wiadomo jakie są naturalne potrzeby i będzie można dopasować im odpowiednie akcesoria do tych potrzeb. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie zabawki nadają się do poszczególnych gatunków. Inaczej powinno się dopasowywać akcesoria do wspinaczki, nieco inaczej powinno się zastosować kołowrotki. Szynszyle czy myszoskoczki będą się chętnie wspinać, natomiast świnka morska. Gryzonie dość szybko się nudzą, dlatego warto zadbać o to, by te proponowane zabawki były rzeczywiście mocno zróżnicowane. Różnorodność dostępnych zabawek to kluczowa sprawa, by nie było sytuacji, że zwierzak będzie się szybko nudził.

Kołowrotki

Gryzonie chętniej są aktywne, dlatego jeśli mieszkają w klatkach właśnie najlepszym rozwiązaniem będzie kołowrotek, który powszechnie kojarzy się nam z chomikami. To takie akcesorium, które powinno się w klatce znaleźć, ponieważ dzięki niemu zwierzak będzie miał wiele możliwości by się ruszać. Na pewno na tej zabawce chętnie się pojawi.

Wyposażenie klatki

Domki i kryjówki

W warunkach naturalnych nasi podopieczni muszą być czujni i dlatego jak wiadomo bardzo ważne będzie zorganizowane takie przestrzeni, w której będzie się w miarę możliwości tworzyć dla nich naturalne warunki. Zadanie nie jest proste, ale dobrze sprawdzają się domki i kryjówki, które będzie można również do klatki w stawić i na pewno będą dobrym miejscem, gdzie zwierzak będzie mógł się chować. Warto pamiętać, że takie zwierzaki również chętnie gromadzą pożywienie, szczególnie chomiki. Dlatego stawiają domek można stworzyć im właśnie takie miejsce, gdzie będą mogli jedzenie przynosić i chować.

Do wyboru są różne akcesoria, domki plastikowe, drewniane, elementy metalowe. Warto je wstawić dopasowując wielkość do tego jak duża będzie klatka jaką dla zwierzaka będziemy przygotowywać. To podstawowa sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę.

Warto także pamiętać o tym, że gryzonie dość chętnie budują podziemne korytarze. Specjalne rurki, tunele mogą sprawić, że poczują się właśnie tak jak w swoim naturalnym środowisku. Warto więc o ten element zadbać i stworzyć takie warunki, które będą pasować zwierzakowi i w miarę możliwości skutecznie będą nawiązywać do tych warunków, w jakich naturalnie funkcjonuje. Część gryzoni chętnie korzysta z takich rozwiązań, w ramach których sami drążą tunel w trocinach jakie będą się znajdować w klatce. Jeśli zauważymy, że u naszego zwierzaka są takie tendencje to warto będzie mu zorganizować nieco więcej trocin w klatce, by miał możliwość drążenia tych tuneli bez większych problemów.